Ekonomi

Meclis tatile girmeden önce geçici işçi kadro istiyor

14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçim nedeniyle TBMM’nin asıl çalışmasına Mart ayı sonunda son vermesi beklenirken, sendikalar yasal düzenleme ile çözülecek konuları gündeme getirmeye devam ediyor.

Türk-İş Genel Teşkilatı Genel Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, “Geçici çalışma denildiği gibi kısa süreli bir istihdam şeklidir. 15-20 yıllık geçici istihdam yoktur. 50 bine yakın işçi vardır” dedi. işçiler. TBMM seçimler nedeniyle tatile girmeden bu işçilere Kamu Çerçeve Protokolü’ndeki özlük haklarının verilmesini istiyoruz” dedi.

Alemdar, bu işçilerin yaklaşık 31 bininin Milli Eğitim Bakanlığı mensubu olduğunu belirterek, “Eğitim-öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için özverili bir şekilde çalışan bu üyelere, yetkililerin verdiği kadro sözünü bir an önce yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye’nin her yerindeki okullarda sağlıklı ve düzenli bir şekilde.”

“Personel, çalışanların moralini ve üretkenliğini artırır”

Öz Orman-İş Sendikası Genel Lideri Settar Aslan, Orman Genel Müdürlüğü’nde 14 binden fazla kesintili statta işçinin ekip beklediğine dikkat çekerek, bu talebin karşılanması gerektiğini söyledi.

Kamuda kadrolu olmayan çalışanların çalışma süresinin 2019 yılında 9 ay 29 güne çıkarıldığını hatırlatan Aslan, şunları kaydetti:

“Kalan 2 ayın devlete hiçbir maliyeti yok. Üyelerimizin kalan 2 ayı tamamlayıp 12 ay kadrolu olarak çalışmasını istiyoruz. Kadro hakkı geçici işçinin moralini, motivasyonunu ve verimini artırıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki yeşil vatan kadrolarını en kısa sürede tamamlayabilecek.Teslim edilmeyi bekliyor.”

“Diğer sorunlar çözüldü, geçici işçilik çözülmedi”

Şeker-İş Sendikası Genel Lideri İsa Gök ise süreksiz personelin takım haklarının Kamu Çerçeve Protokolü ile belirlendiğini hatırlatarak, bu kararın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Takım düzenlemesinden önce geçici işçi takımı, EYT ve sözleşmeli memurların gündeme geldiğine işaret eden Gök, “3600 Ek gösterge, EYT ve müteahhit kadro sorunu çözüldü ama geçici işçi kadro sorunu çözülmedi. Mart ayı sonuna doğru Meclis’in çalışmalarına ara vereceğini dikkate alarak kadro hakkının bir an önce yasalaşmasını istiyoruz” dedi.

pozantiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu